چرا باید کاتلین را انتخاب کنیم ؟

کاتلین توسط تیم jetbrains طراحی شده است که این افراد پشت مجموعه ای از  IDE ها مانند IntelliJ و ReSharper هستند. کاتلین یک  زبان برنامه نویسی مختصر و عملگرایانه است و مزیت های بی شماری نسبت به زبان برنامه نویسی جاوا دارد. در کنفرانس I/O سال ۲۰۱۷ گوگل، زبان کاتلین به عنوان زبان رسمی اندروید معرفی شد. ممکن است این خبر برای کسانی که به تازگی شروع به یادگیری جاوا کرده اند و با زبان کاتلین آشنایی ندارند، کمی دلسرد کننده باشد. Kotlin یک زبان برنامه نویسی بسیار مشهور و قدرتمند است که میتواند جایگزین جاوا شود.

نصب بسیار آسان

سازگاری با جاوا

کاتلین سازگاری کامل با جاوا دارد. یعنی شما میتوانید از فریم ورک های جاوا در زبان Kotlin هم استفاده بکنید. حتی اجازه دارید از دستورات ترکیبی از هر دو زبان هم دربرنامه نویسی خود استفاده کنید.

روش برنامه نویسی مخصوص به خود را داشته باشید

برخلاف زبان جاوا که کاملا شی گرا میباشد، کاتلین هم میتواند شی گرا باشد و هم میتواند توسط توابع ساخته شود. یعنی اگر شما با شی گرایی راحت نیستید و یا آن را بسیار نامفهوم میدانید، مجبور نیستید که از آن استفاده کنید. آزادی عمل همیشه بسیار خوب است!

نداشتن ارور null pointer

این ارور با نام “اشتباه میلیون دلاری” شناخته میشود. خطای Null مربوط به ساختار خود زبان جاوا میشود. یعنی به صورت طبیعی این خطا را همراه خود دارد. این خطا مسئول اکثر اشکالات برنامه های اندرویدی میباشد. میتوان گفت مسئولیت اشکالات بیشتر از هر چیز دیگری به عهده ی Null است. زبان کاتلین سعی کرده تا جایی که میتواند این خطا را برطرف کند. اما هنوز هم تعداد کمی مورد خطای Null Safety در آن مشاهده میشود. مطمئنا این قابلیت به توسعه ی اندروید بسیار کمک خواهد کرد.

ساختار آشنا

کاتلین یک زبان عجیب و غریب متولد شده در دانشگاه نیست. ساختار کاتلین برای هر برنامه نویس کاملاً آشنا و شناخته شده است و از دامنه OOP می باشد . قطعه زیر شامل بسیاری از اصول است:

class Foo }

val b: String = “b”     // val means unmodifiable
var i: Int = 0          // var means modifiable

fun () hello }
val str = “Hello”
print(“$str World”)
{

fun sum(x: Int, y: Int): Int }
return x + y
{

fun maxOf(a: Float, b: Float) = if (a > b) a else b

{

این یک فرصت استثنایی برای شماست که یک زبان جدید یاد بگیرید و دانش خود را گسترش بدهید. زبان کاتلین همچنین برای برنامه نویسی وب و برنامه نویسی سمت سرور هم استفاده میشود. پس میتوانید با یک تیر، دو نشان بزنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *