آشنایی با اصطلاحات رایج شبکه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در دنیای اینترنت و شبکه کلماتی شنیده باشید که معنی آن ها را ندانید.  در این مطلب از سایت وب دیجیتالی راجب مفاهیم و اصطلاحات مهم در شبکه آشنا میشوم و راجب آن ها اطلاعات کسب میکنیم. پیشنهاد میشود اگر به مطالب شبکه علاقه دارید این پست را از دست ندهید. 

پروتکل :

عبارت است از قراردادی که تعداد کامپیوتر طبق آن با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند و به تبادل اطلاعات میپردازند. 

TCP/IP :

یک پروتکل جامع در اینترنت بوده و تمام کامپیوتر هایی که با اینترنت کار میکنند از آن تبعیت میکنند

IP Address : 

در اینترنت هر دستگاه دارای یک آدرس IP میباشد. هر IP متشکل از 4 عدد بوده که یک نقطه از هم جدا شده مانند : (192.168.1.1) هر کدام از این اعداد جداکثر میتواند 254 باشد. هر IP دارای یک MASK می باشد که از روی آن میتوان تعداد IP های یک شبکه محلی را تشخیص داد.

IPv4 و IPv6 : 

نشان دهنده ورژن IP است. IPv4 همان IPهای قدیمی با نسخه 4 هستند و IPv6 دارای ورژن جدید یعنی ورژن 6 هستند.

Valid IP : 

به IP هایی گفته میشود که در اینترنت معتبر بوده و قابل شناسایی بوده.

Invalid IP : 

به IP هایی گفته میشود که در اینترنت فاقد هویت و غیرقابل شناسایی می باشند. از این IP ها معمولا در بین شبکه های LAN  در صورت نداشتن Valid IP به میزان کافی استفاده می شوند. از Invalid ip بدلیل نداشتنهویت در اینترنت نمیتوان برای اتصال به اینترنت استفاده کرد.

پروکسی : 

پروکسی در لغت به معنای “وکیل” و “به نیابت کسی کاری را انجام دادن” است. در دنیای اینترنت پروکسی به کامپیوتری گفته میشود که به سایر کامپیوترها اجازه میدهد تا از طریق آن با مقصدشان یک ارتباط غیر مستقیم برقرار کنند.

NAT : 

یک تکنیک هوب برای بکارگیری Invalid IP است. در این روش تقریبا تمام پروتکل ها پشتیبانی میشوند و مهمتر اینکه نیاز به تنظیم خاصی بر روی کامپیوتر کاربران نیست. 

DNS : 

پروتکل تبدیل اسم Domain به IP می باشد.

Router :

کار این وسیله رد و بدل کردن ترافیک است و جابجایی اطلاعات توسط این دستگاه صورت میگیرد.

(DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol :

وقتی شما چند دستگاه مختلف را به روتر وصل میکنید وظیفه DHCP تعیین IP جدا برای هر دستگاه به صورت اتوماتیک است. این دستگاه به شما کمک میکند که برای هر دستگاه به صورت دستی IP تعریف نکنید و خودش این کار را انجام میدهد.

Hostnames :

هر IP برای خود نامی دارد که این نام را Hostnames مینامند.برای مثال شما میخواهید به دستگاهی وصل شوید که Hostnames این دستگاه WINDOWSXP است. وقتی شما به این دستگاه متصل شوید در حقیقت به IP آن دستگاه وصل شده اید.

Domain Name :

به پشتوانه هر وب سایتی Domain میگویند. هر Domain نام خاصی برای خود دارد. اگر بخواهید یک سایت راه اندازی کنید باید به Domain یا دامنه آن هماهنگ کرده و از آن ها تقاضای پشتیبانی کنید.

Ethernet :

اتصال به اینترنت از طریق کابل را Ethernet میگویند. هر زمان که اتصال به کمک کابل انجام گیرد شما به پورت Ethernet متصل هستید. این پورت را میتوانید در کنار لپ تاپ و پشت کامپیوتر مشاهده کنید.

(MAC Address (Media Access Control :

در زمان ساخت دستگاه در کارخانه، خود شرکت به هر دستگاه یک شماره منحصر به فرد میدهد که آن را MAC Adress مینامند. این آدرس به دیگر شبکه ها اجازه میدهد تا دستگاه های مختلف را شناسایی کنند. اما روش هایی برای تغییر این شماره وجود دارد. نام دیگر آن Physical Address است.

Port :

به محل ورود و خروج داده ها پورت میگویند. پورت شامل اعدادی بین 1 تا 65535 است که هر عدد مخصوص کار خاصی تعبیه شده. برای مثال پورت 25 برای ایمیل است.

Firewall :

در زبان فارسی به آن دیوار آتش میگویند که وظیفه آن کنترل اطلاعات رد و بدل شده و مسدود کردن یک سری IPهای خاص است. Firewall به ضورت نرم افزار و سخت افزار وجود دارد.

FTP Server : 

به سروری گفته میشود که فایل های مورد نیاز برای دانلود کردن کاربران بر روی آن قرار گرفته است و کاربران میتوانند فایل های موجود در FTP server را دانلود کنند.

Host : 

به کامپیوتر های میزبان که صفحات web  یا فایل های FTP بر روی آن قرار دارند HOST گفته میشود.

ISP : 

به مراکز سرویس دهی اینترنت ISP گفته میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *