تورنت چیست ؟

تورنت فناوری‌ای است که به کاربر این امکان را می‌دهد بدون هیچ واسطه‌ای فایل‌ها را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد. مفهومی که با نام نقطه به نقطه (peer to peer) شناخته می‌شود و به معنی ارتباط مستقیم یک شخص با شخص دیگر است. به‌عبارت‌دیگر تورنت کاربران را قادر می‌سازد تا بجای دانلود فایل‌های خود از واسط دیگری مثل سرور، مستقیماً فایل‌ها را از روی سیستم دیگر کاربران دریافت کند.

یک تورنت چیست و حاوی چه اطلاعاتی است؟

وقتی که شما می خواهید یک فایل را جستجو کنید، از کلاینت های تان استفاده می کنید و به محض یافتن فایل، یک فایل تورنت با پسوند . torrent  برای شما ارسال می شود که تقریبا چند کیلوبایت است. اگر روی این فایل کلیک کنید و آن را باز کنید متوجه می شوید که یک سری اطلاعات در مورد فایل شما، در این فایل قرار گرفته است. مثلا گفته شده که فایل چه اندازه ای دارد و روی سیستم چه افرادی قرار دارد. بعد از مطالعه این فایل می توانید به کمک لینک دانلود، فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.

مزیت های تورنت چیست؟

تورنت در حقیقت یک سرویس کمکی است که به کاربران کمک می کنند که آن چه یافت نمی شود را از سیستم افرادی که آن را عرضه کرده اند پیدا کنند. در حقیقت بسیاری از نرم افزار و فایل های کمیاب را می توان از این طریق دانلود کرد.

معمولا به دلیل اینکه در استفاده از تورنت در صف دانلود قرار نمی گیرید، سرعت دانلود از برخی سرویس های اشتراک گذاری دانلود بیشتر است و گاهی می توان با اینترنت ۱۲۸ به راحتی روزانه تا ۱ گیگابایت هم دانلود داشته باشید

تورنت معمولا برای دانلود فایل های حجیم بکار گرفته می شود. مخصوصا تورنت برای آن دسته از دانلود هایی مفید تر است که فایل های تکه تکه روی سیستم های متفاوت وجود داشته باشند.

 

۶ مفهوم مهم در تورنت

چند واژه و مفهوم را بشناسید :

Seeder: سید یا سیدر که در زبان فارسی به معنای بذر افشان است به افرادی گفت می‌شود که فایلی را برای اشتراک در شبکه تورنت قرار می‌دهند.

Leecher لیچ یا لیچر که در فارسی تقریبا معنایی مشابه مکنده یا زالو دارد به افرادی گفته می‌شود که امکان آپلود فایل را غیر فعال می‌کنند و تنها به دانلود فایل در شبکه تورنت می‌پردازند. همان‌طور که از نام این دسته افراد مشخص است آن‌ها محبوبیت خاصی ندارند.

Tracker: ترکر یا ردیاب ها، سرورهایی هستند که وظیفه نظم دهی و ساماندهی در شبکه تورنت بر عهده دارند. در واقع آن‌ها پلی بین ارسال کننده‌ها و دریافت کننده‌های فایل تورنت هستند.

Indexers: ایندکسر یا شاخص کننده‌ها به سایت‌هایی گفته می‌شود که می‌توانید فایل‌های تورنت درخواستی خود را در آن‌ها پیدا کنید. در واقع ایندکسر ها در شبکه تورنت نقش موتور جستجو را بازی می‌کنند و می‌توان در آن‌ها به جستجوی فایل تورنتی که می‌خواهیم بپردازیم.

Ratio: به نسبت داده‌های دانلودی (لیچ) به داده‌های آپلودی (سید) هر کاربر گفته می‌شود. و به طور نرمال این عدد باید برابر با یک باشد. هر چه این نسبت بالاتر باشد کاربر از محبوبیت بیشتری در شبکه برخوردار خواهد بود و بالعکس.

Client: کلاینت در تورنت به نرم‌افزاری گفته می‌شود که به کمک آن فایل‌های تورنت را دانلود می‌کنند. در واقع با کمک این نرم‌افزار کامپیوتر شخص به ترکر ها متصل می‌شود و فایل مورد نظر خود را از شبکه تورنت دانلود و یا در آن آپلود می‌کند. از معرف‌ترین کلاینت‌های تورنت می‌توان BitTorrent و uTorrent را نام برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *